ظروف هتل خود را هوشمندانه انتخاب کنید

ظروف غذاخوری مناسب ، تعیین کننده حال و هوای حاکم بر تجربه صرف  غذا هستند ، اما انتخاب هوشمندانه از آنچه فکر می کنید پیچیده تر است.

پیش از این ، انتخاب ظروف شامل برگزیدن رنگ و نقش روی انواع مختلفی از پیاله ها و بشقاب ها بود ولی در چند سال گذشته ، روند انتخاب پیچیده تر شده است.تولید کنندگان ظروف غذاخوری اکنون اقلام خود را به شکل ها ، اندازه ها و جنس های گوناگونی ارائه می دهند;مانند استکان های کوچک ، قاشق های چینی مخصوص دسر و تخته هایی از جنس چوب یا سنگ لوح که برای حمل انواع مختلفی از ظروف کوچک طراحی شده اند.

پیتر لویس ، سرپرست فروش و بازاریابی RAK Porcelain Europe ، می گوید : (ما تعداد فراوانی از شکل ها و اندازه ها را مشاهده می کنیم که از جنس های گوناگونی مانند سرامیک ، شیشه ، چوب ، یا سنگ لوح ساخته شده اند.) سرویس های سرامیک این تولیدکنندگان دارای گلچینی از ظروف یکپارچه است که برای سرو وعده های غذایی گوناگون استفاده می شود. وی می افزاید : (بسیاری از رستوران ها برای متمایز ساختن خودشان از رقبا ، از شیوه های پذیرایی غیرمعمول  برای جذاب کردن غذای خود ، بهره می جویند.)

سیمون کیتو ، مدیر فروش داخلی Villeroy & Boch  ، متوجه تغییری در عادات خرید ظروف غذاخوری شد. او میگوید : (تقاضا برای بشقاب های متعارف برای پیش غذا ، غذای اصلی و دسر کمتر و کمتر شده است و ما شاهد هستیم که سرآشپزها یک سرویس اصلی به همراه چندین ظرف اضافی دیگر خریداری می کنند تا بتوانند در پذیرایی خود خلاقیت بیشتری به خرج دهند.) با توجه به این نوع پذیرایی بود که شرکت مجموعه Marchesi خود را تولید کرد ، سرویسی که دارای بشقاب ها و پیاله های کوچک تر است.کیتو میگوید : (هنوز نیاز برای بشقاب های بزرگ وجود دارد و تقاضا برای انواع اندازه ها و شکل جهت خرده خوری(grazing style) غذا که امروز در بسیاری از رستوران ها به چشم می خورد ، در حال افزایش است.)

بنای جدید هتل Adobe در خیابان Piccadilly  منچستر ، یکی از چنین مکان هایی است که در آن یان ماتفین در سمت سرآشپز عهده دار پذیرایی است.قسمتی از منو شامل 15 غذای خرده خوری است (برداشتی اندک متفاوت از سبک مزه خوری اسپانیایی یا tapas) و به ظروف غذاخوری کاملا متفاوتی نسبت به  منوی آلاکارت ( سفارش غذا به صورت انتخابی ) نیاز دارد.

پذیرایی غیر رسمی

ماتفین می گوید : ( ظروف غذاخوری ما برای خرده خوری با بشقاب ها و پیاله های سنتی تفاوت دارد ، به ویژه از لحاظ اندازه ، زیرا نمی خواهیم مقدار کمی غذا را در بشقابی بزرگ سرو کنیم. ما از ظرف های کوچک دارای درپوش برای سرو سوپ یا ریزوتو(پلوی ایتالیایی) ، از ظرف های مشکی زاویه دار برای دسرها و از گیلاس کوکتل برای ژله خرچنگ(lobster jellies) استفاده می کنیم.)

گرایش بیش از پیش به پذیرایی غیر رسمی ، خصوصا با پیدایش منوهای خرده خوری ، مطمئنا بر سفره های سنتی تاثیرگذار است.Mintel در گزارش سال 2007 خود درباره قالب های منو ، گزارش کرد که اگرچه مفهوم ابتدایی منوهای خرده خوری از منوهای مزه خوری(tasting menus) رستوران های سطح بالا اقتباس شده است ، امروزه این اصطلاح انواع مختلفی از مفاهیم را در بر می گیرد ، مانند گونه های بزرگ یا کوچک از یک غذا ، دیس های چندنفره (sharing platters) و انواع مختلف اسنک ها.

پل گودفیلو ، مدیر عامل Continental Chef Supplies ، می گوید : ( طی پنج سال گذشته ، به واسطه افزایش محبوبیت مزه خوری یا تاپاس ، گرایش ها مبتنی بر آمیختن غذاهای مختلف محلی بوده است ، به ویژه در مورد بشقاب های چند نفره و نمونه خوری(sampling) غذاهای کوچک تر. دیس های چند نفره امکان انتخاب برای دو نفر یا بیشتر را می دهد و تاثیر غذای آسیایی ، مکزیکی و ایتالیایی در آن مشخص است . در خصوص بشقاب های کوچک و پرس های کوچک یک نفره ، مزه خوری یا تاپاس نه تنها مبنای غذای سرو شده قرار گرفته بلکه به سبکی از سرو غذا نیز بدل شده است.)

محبوبیت فوق العاده

شرکت خیلی سریع به این گرایش پی برد و اکنون گلچینی مفصل از تولیدات خود را برای رفع این نیاز ارائه می کند ، مانند دیس های چند نفره Figgjo و سینی ها ، پیاله ها و بشقاب های ترکیبی سرویس RAK Allspice. پیاله های کوچک نیز برای سرو پرس های مجزای سس یا سبزیجات بسیار محبوب هستند ، در حالی که استفاده از استکان های کوچک و قاشق های چینی تنها برای مدتی برای سرو دسر ، مشهود بوده است.

گود فیلو می گوید : (بازار تقاضا برای پذیرایی غیر رسمی از آنچه به نظر می رسد ، پیچیده تر است ، زیرا در ظاهر خواسته رستوران داران این است که مشتریان در زمان صرف غذا آرامش بیشتری داشته باشند ، بدون آنکه پیام های کلیدی حاوی کیفیت و مهارت را از دست بدهند.) او استفاده از مواد طبیعی مانند چوب ، سنگ لوح ، و سنگ مرمر را برای داشتن تاثیری آرامش بخش ، طبیعی و در عین حال با کیفیت توصیه می کند.

رمز موفقیت ریچارد گیلبرت ، مدیر عامل تجهیزات غذایی Gilberts ، چند منظوره بودن است. وی می گوید : ( معرفی ظروفی مانند دیس مخلوط(mixed platter)  روشی ساده ولی موثر برای ایجاد تجربه صرف غذای غیررسمی و در عین حال صمیمی است. ظروف غذاخوری برای پذیرایی غیر رسمی و ظروف چند نفره باید به کفایت چندمنظوره باشند تا بتوان به راحتی غذا های مختلف را سرو کرد چه گلچینی از دسر ها، پیتزاها، پنیرها یا ناچو ها باشد.)

وی می افزاید : ( ظروف Top Gourmet Boards شرکت Gilberts ، با سطحی بدون منفذ مقاوم در برابر حرارت تا دمای 175 درجه سانتیگراد و در اندازه ها و رنگ های گوناگون ، پاسخی به این نیاز است.)

از مواد گوناگونی برای تولید مجموعه Steelites Taste استفاده شده است ، مجموعه ای که برای پاسخ به تقاضای فزاینده برای ظروف چندنفره ابداع شده است. این سرویس دارای گلچینی از زیربشقابی(charger) ، سینی ها ، پیاله ها ، و کاسه ها (dipper) است که برای سرو غذاهای محبوبی همچون تاپاس ، مزه (meze)  و دیم سام (dim sum) مناسب هستند.

اندرو کلیمکی ، مدیر طراحی در Steelite می گوید : (طرح های ظروف غذاخوری همگانی تر شده اند تا نیاز مجموعه کاملی از غذاخوری ها و غذاهای متنوع را برطرف کنند. غیر رسمی شدن تجربه صرف غذا و تغییر ذائقه مشتریان ، به این موضوع دامن زده است.)

در ادامه گزارش Mintel ذکر شده است که اندازه کلی منوی بسیاری از رستوران ها ظاهراٌ در حال گسترش است چراکه بخش های جدیدی به آن اضافه می شوند تا انتظارات و توقعات روزافزون مهمان از صرف غذا خارج از خانه را برآورده کنند.گزینه های جانبی در این منو ها به طور چشم گیری افزایش یافته اند ، حال چه به صورت مجموعه جامع تری از سالاد ها یا گونه های کوچک تری از غذاهای مفصل تر.

به گفته ونسا کارتر ، مدیر توسعه محصولات Churchill China ، عوامل کلیدی این گرایش عبارتند از : تقاضای مشتری و صعود اخیر قیمت های مواد غذایی . وی می گوید : (مردم دوست دارند برای صرف شام به بیرون از خانه بروند و به جای خوردن یک پرس بزرگ از یک نوع غذا ، غذاهای گوناگون با مزه های مختلف را تجربه کنند .  از این گذشته با افزایش قیمت مواد اولیه ، کنترل مقدار پرس غذا بیش از پیش اهمیت پیدا کرده است . ظروفی که چشم نواز هستند و به ماهیت کلی پذیرایی غذا شخصیت می بخشند ، به افزایش فروش غذا کمک خواهد کرد.)

به همین منظور ، شرکت Churchill اخیرا سرویس جدیدی را به نام Bit on the side معرفی کرد که مشتمل است بر چندین کاسه و پیاله کوچک برای سفارشات فرعی ، پارچ و تنگ کوچک و مدرن برای انواع سس. همچنین سرویس Igneous متعلق به Art de Cuisine ، برند جدید این شرکت ، با هدف استفاده در بازار امروزی ارائه شد و شامل مجموعه ای از ظروف با جنس سرامیک لعاب سنتی با بدنه ای متضاد از سفال بر روی زیر دستی هایی از چوب اقاقیا هستند که جلوه ای چشمگیر دارند.

شکل های مختلف

به عقیده کریستین امرسون ، مدیر بازاریابی  John Artis ، صرف نظر از مسائل سبکی ، معمولا نوع غذاست که ظروف مورد استفاده را تعیین می کند. وی می گوید : (این روز ها بیشتر مردم با مزه خوری یا تاپاس آشنا هستند ، و این نمونه خوبی از این است که در کجا به بشقاب ها و پیاله های کوچکتر نیاز است.)

امرسون می افزاید : ( طبیعتاٌ چنین مکان هایی برای تکمیل رنگ های خودمانی و آرامش بخش و اندازه پرس هایشان به دنبال ظروف چینی هستند. تولیدکنندگان با تولید انواع فراوانی از اندازه ها به این نیاز پاسخ گفته اند. قاشق های مزه چشی (tasting spoons) ، مانند قاشق های سرویس  Isola ما ، بسیار محبوب شده اند . قرار دادن چهار تا از این قاشق ها روی یک بشقاب مستطیلی نامتقارن ، پذیرایی را بی اندازه تحسین برانگیز می کند.)

با این همه ، گود فیلو یاد آور می شود که همواره به یاد داشته باشید که خود غذا بر هر چیز مقدم است . وی در خاتمه می گوید : ( اگر غذای شما متناسب با یک شیوه پذیرایی نیست ، از آن شیوه استفاده نکنید. اگر غذای شما مناسب سبکی خودمانی نباشد ، مثل این است که همراه کت ، شلوارک بپوشیم و هیچ کدام از ما نمی خواهیم شاهد چنین چیزی باشیم، می خواهیم؟!)

                  نوشته دایان لین          

 

برگرفته از مجله تجهیزات هتل ایرانا

تولید کننده انواع کاغذ دیواری های سفارشی مناسب با طرح دلخواه شما به هر ابعادی

decorprint.ir